Jak si nešlapat po štěstí nevhodnou e-mailovou adresou

  

Jistě se shodneme, že uvedení e-mailové adresy v profesním životopisu je dnes nutností. A to i v případě, že se hlásíte na nekvalifikované pozice. Rozhodně si ale nemyslete, že je jedno, jakou adresu použijete.

V článku jsem shrnula několik zásad, jak by měla (a neměla) e-mailová adresa vypadat.

 

POZOR NA NEVHODNÉ ZNĚNÍ ADRESY

Ačkoliv si to spousta lidí neuvědomuje, znění adresy hraje k dokreslení celkového dojmu z uchazeče poměrně důležitou úlohu. Nejsolidněji na zaměstnavatele působí e-mailové adresy v podobě jméno.příjmení@………. nebo jménopříjmení@………. . Například josefina.mala@seznam.cz.

Pokud se jmenujete Martin Novák nebo Kateřina Svobodová, tedy pokud je spojení vašeho jména a příjmení v populaci velmi časté, bude pro vás získání e-mailové adresy v požadovaném formátu obtížným úkolem. Nezoufejte! Dobře poslouží i adresa m.novak@………., novak.m@………., mar.novak@………. apod.

V každém případě se vyvarujte uvádění adres, které znějí dětinsky, zvláštně či obsahují vaši přezdívku. Pokud jako svoji e-mailovou adresu v životopisu uvedete male.kuratko28@………., spidermanX@………., BaRuNeCkA@………. nebo verysexyboy@……….., jen těžko se vám podaří zaměstnavatele přesvědčit, že jste seriózní a mentálně vyspělý uchazeč, vhodný k posílení jeho pracovního týmu.

 

VDALA JSTE SE? ZMĚŇTE SI E-MAIL

Častým nešvarem, který se objevuje v životopisech vdaných žen, je uvedení e-mailové adresy sice v požadovaném tvaru, nicméně s dívčím příjmením. Například Pavla Dokoupilová má adresu pavla.dvorakova@………. .

Pro zaměstnavatele je to pak značně matoucí. Několikrát jsem se setkala se situací, kdy si zaměstnavatel myslel, že majitelka životopisu nemá vlastní e-mailovou adresu, a proto uvádí adresu kamarádky. Jistě mi dáte za pravdu, že to působí přinejmenším divně.

 

PRACOVNÍ E-MAILOVOU ADRESU NEUVÁDĚJTE

Nesprávným krokem je také uvedení své pracovní adresy u současného zaměstnavatele – potenciální zaměstnavatelé toto obvykle považují za neprofesionální.

 

ZKONTROLUJTE SI, JAK MÁTE NASTAVENO ZOBRAZOVÁNÍ ADRESY

Někdy se stává, že adresa je sice v dobrém formátu, nicméně příjemci se zobrazí text, který máte nastavený v názvu účtu. Například z adresy martin.novak@………. přijde e-mail, který se zobrazí jako “Martin a Maruška Novákovi” nebo “Marťas soukromý”. Častokrát se jedná o nastavení, které jste udělali před mnoha lety, a protože sami sobě obvykle nic neposíláte, nemusíte si být této skutečnosti vědomi.

Doporučuji proto jít do nastavení účtu a text, který se zobrazuje, zkontrolovat. Značka ideál je, pokud si jako název účtu nastavíte svoje jméno a příjmení.

 

POUŽÍVÁTE ŠPATNOU ADRESU? NEBRAŇTE SE ZALOŽENÍ NOVÉ

Od svých klientů občas slýchávám argumenty, že jsou na svoji starou (nicméně pro účely hledání práce nevhodnou) e-mailovou adresu zvyklí a že si novou zakládat nechtějí. Museli by pak kontrolovat nový účet a kdesi cosi.

Pokud je to i váš případ, moje rada zní: Běžte a založte si adresu novou. Založení ani kontrola schránky jednou denně nevezme ani zdaleka tolik času, kolik ztratíte marným oslovováním zaměstnavatelů z nevhodně znějící e-mailové adresy.

 

NA ZÁVĚR

E-mailová adresa by měla být v životopisu umístěna na dobře viditelném místě, ideálně v hlavičce společně se jménem, telefonem a kontaktní adresou.

Před tím, než životopis odešlete, důkladně zkontrolujte, jestli jste e-mail uvedli správně, tedy bez překlepů. V opačném případě se pozvání k pohovoru nedočkáte, protože k vám jednoduše nedorazí.

S přáním, ať co nejdříve najdete práci přesně podle svých představ,

Jana 🙂

    

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.