Překvapivě snadné cvičení, které vás udělá šťastnějšími

  

K Vánocům jsem dostala výbornou knížku – Vzkvétání: Nové poznatky o podstatě štěstí a duševní pohody od zakladatele pozitivní psychologie Martina Seligmana.

Autor v ní pomocí působivé kombinace vědeckých poznatků a praxe odhaluje, jak ze svého života získat co nejvíce, co vlastně tvoří „dobrý život“ a jak takový život žít.

Přestože jsem přečetla už spoustu knih o osobním rozvoji, tuto považuji za jednu z nejlepších, a to z několika důvodů:

 1. Překvapivě dobře se čte (opravdu!).
 2. Nejde o typickou literaturu věnující se osobnímu rozvoji, ale o odbornou práci obsahující množství konkrétních výsledků psychologických výzkumů, které mají jak interní, tak externí validitu (jsou spolehlivé a aplikovatelné i replikovatelné v běžném světě), což mám ráda.
 3. Najdete v ní výzkumy i praxí prověřená cvičení, která je možné zařadit bez velké časové či energetické námahy do každodenního života. Tím, že tak učiníte, podstatně zvýšíte šanci na dosažení toho, co autor nazývá „duševní pohodou“ (well-being).


karierove poradenstvi

Svůj příspěvek píšu, abych se s vámi o jedno z těchto cvičení podělila. Jmenuje se „Tři dobré věci“ (aneb „co se podařilo“). Možná jej znáte v jiných modifikacích. To nevadí. Důležité není o technice vědět, ale zakomponovat ji do svého života! Abych se nedopustila nepřesností při parafrázování, pomůžu si přímo textem z knihy.

„Většinou příliš přemýšlíme nad tím, co se nám v životě nepovedlo, a málo myslíme na to, co se povedlo. Samozřejmě že je někdy důležité si zpětně rozebrat událost, která nedopadla dobře – můžeme se z ní poučit a příště se podobné situaci vyhnout. Ale obecně lidé věnují úvahám o tom, co je v jejich životě špatné, více času, než je z racionálního hlediska užitečné. A co hůř, takové stálé zaměření na negativní události v nás vytváří živnou půdu pro úzkost a depresi. Jednou z možností, jak tomu zabránit, je snažit se více přemýšlet o tom, co se nám podařilo, a vědomě si tyto věci vychutnávat.“

A v čem tedy cvičení spočívá?

„Každý večer si vyčleňte před spaním deset minut na toto malé cvičení. Napište si tři věci, které se ten den povedly, a proč se povedly. Můžete si zápisy vést v deníku nebo na počítači – důležité ale je, aby měly fyzickou podobu. Tyto tři věci mohou být drobnosti, které vás potěšily (,Cestou z práce manžel vybral v obchodě jako dezert moji oblíbenou zmrzlinu‘), ale mohou to být i opravdu významné události (,Moje sestra dnes porodila zdravého chlapečka‘).

U každé pozitivní události dále odpovězte na otázku: ,Proč se to stalo?‘ Například pokud byste si zapsali, že manžel vybral vaši oblíbenou zmrzlinu, napsali byste: ,Protože je manžel ke mně občas skutečně pozorný,‘ nebo ,Protože jsem mu nezapomněla z práce zavolat a připomenout mu, aby se stavil v obchodě‘.“

Jednoduché, že ano? Přesto se při pravidelném používání jedná o velmi účinnou techniku, svými účinky srovnatelnou s účinky antidepresiv. My lidé jsme totiž založeni tak, že podle aktuální nálady hodnotíme celý svůj život. Je-li aktuální nálada špatná, hodnotíme zpětně všechno ve svém životě jako špatné. Pokud je pozitivní, pak je i hodnocení našeho dosavadního života kladné. Udržováním pozornosti na pozitivních událostech a potažmo pozitivních příčinách či zdrojích těchto událostí si pak člověk přirozeně zvyšuje míru pozitivního naladění.

Cvičení bylo s nebývalými terapeutickými úspěchy vyzkoušeno na různých cílových skupinách – vysokoškolskými studenty počínaje a pacienty s těžkou depresí konče. Například v americké armádě, se kterou Seligman úzce spolupracuje, pomohlo používání „deníčků“ dramaticky snížit vysokou míru sebevražednosti vojáků.

Ti z vás, kteří chodí spávat s tabletem a kterým sešit s tužkou u postele příliš dlouho nevydrží, mohou využít internetového „udělátka“ GrowJOB institutu. Ten – vycházeje ze Seligmanových výzkumů – připravil on-line podobu cvičení, tzv. flow-list, do něhož je možné svoje „tři dobré věci“ denně zaznamenávat. Najdete jej na webu www.flow-list.cz. Systém vám dokonce do e-mailu zahlásí, když na denní zápis zapomenete.

Pokud se tedy ptáte „Jak to udělat, abych byl(a) šťastnější?“ a zároveň máte pocit, že nic, co zabere moc práce a času, dělat nezvládnete, zkuste si koupit deníček (nebo dětem nějaký nepoužívaný vytáhněte ze šuplíku) a začněte. Víc než vaše odhodlání a vytrvalost to nepotřebuje.

 

PS: Mám nutkání psát o střípcích z knihy dál. Třeba o zjištění, že pro kvalitu vztahu má větší předpovědní hodnotu to, jak vzájemně projevujete radost a uznání při pozitivních událostech, než to, jak řešíte spory (tzv. aktivně konstruktivní reagování). Nebo o tom, že míra úlevy po různých druzích antidepresiv obvykle nepřesáhne 65 %, přičemž účinek placeba se pohybuje v rozmezí 45 až 55 %.

Ale nebudu. 🙂 Koneckonců, knížka je k dostání na každém rohu a v každém e-shopu.

Jeden starší TEDtalk Martina Seligmana s českými titulky

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u Překvapivě snadné cvičení, které vás udělá šťastnějšími

 1. Veronika D. napsal:

  Knížka zní opravdu moc dobře stejně jako technika. Shodou okolností jsem si právě tento týden na vlastní kůži vyzkoušela, jak málo vzpomínání stačí, aby se člověku změnil negativní pohled na svět v pozitivní. Bylo to podobné této technice – s mizernu náladou, pocitem bezmoci a hlavou plnou pracovních problémů jsem sedla k Facebooku a začala na svém profilu hledat nějakou dřív sdílenou informaci. A tak se stalo, že jsem si prohlížela dávno zapomenuté fotografie na zdi a četla dávno zapomenuté příspěvky. Dostala jsem se takto až k červenci 2011 a má nálada byla výborná! Vždyť tolik skvělých věcí jsem prožila, tolik úžasných lidí znám nebo jsem měla tu čest poznat!
  Bylo by úžasné, kdybych si dokázala každý den nějakou radost zaznamenat. Budu na tom pracovat 🙂
  Díky za článek.

 2. Hamina napsal:

  Jani, po naší bouračce před 5 lety, jsem začala dost “jinak” přemýšlet a “jinak” žít. Snažila jsem si užívat každý den, každý okamžik s rodinou přáteli, snažila jsem se nenechat se zdepat protivnými lidmi, či věcmi, které prostě nemůžu změnit.
  Nápad s psaním pozitivních věcí je super. Vidět takhle na sklonku dne to vše napsané je super. Mám zaregistrováno na netu, zkusím si ještě psát i do svého papírového deníčku.

  Máme takhle s mužem několik společných deníčku z několika prvních leta našeho soužití a je to fajn si tím občas listovat. Smějem se nad tím, jaké veledůležité věci jsme tenkrát řešili.

  Knížka by mne zajímala, ale s mým nečtením to bude velmi těžké. U jakékoliv knížky, totiž skoro okamžitě usínám. Každopádně mám zapsáno a uvidíme jak se k tomu postavím. Třeba u jednoho dne bude zápisek, neusnula jsem u čtení. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *